Ticaret Bakanlığı tarafından her ay yayımlanan ülke bültenlerinden alınan verilerle hazırlanan bilgiler ağustos ayında şu şekildedir:

Avustralya ağustos ayı itibariyle taze sarımsak ithalatına izin vermeye başladı. Taze sarımsak ithalatında ülke sınırlaması yapılmamış olup, Türkiye de dahil olmak üzere her ülkeden Avustralya’ya ithalat yapılması artık mümkündür.

Sırbistan’da yeni elektronik dönem başladı. Sırbistan Gümrük İdaresi tarafından verilen bilgiye göre; gümrük kontrollerinde bürokrasinin azaltılması ve süreçlerin kolaylaştırılarak hızlandırılması amacıyla ürünlerin menşe kaydına ilişkin yeni bir elektronik uygulama hayata geçirildi.

Rusya’da 2018 yılından beri %7,75 olarak uygulanan Merkez Bankası politika faizinde 14/06/2019 tarihinde 25 baz puanlık bir indirime gidilmişti. Rusya Merkez Bankası’nın 26/07/2019 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısı sonucunda, politika faizi yine 25 baz puanlık bir indirimle %7,25 olarak belirlenmiştir.

Tanzanya kaju fıstığı üretiminde dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisidir. Ülkede yetişen kaju fıstığı kalite olarak da üst düzeydir. Tanzanya’nın kaju fıstığı üretiminde hem nitelik hem de nicelik olarak önemli bir pozisyonda olması bu ürünün ticareti ile uğraşan Türk iş insanlarının ilgisini çekmekte ve Tanzanya pazarına yöneltmektedir. Ancak, artan bu ilgiyle beraber Türk firmalarına yönelik dolandırıcılık vakalarında artış gözlenmektedir. Bu bağlamda kaju fıstığı ticareti yapacak olan firmaların bu ticaret öncesinde mutlaka Ticaret Müsteşarlığı ile irtibata geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Avustralya Tarım Bakanlığı, “kahverengi kokarca böceği” (brown marmorated stink bug- BMSB) ile mücadele etmek amacıyla 1 Eylül 2019 – 31 Mayıs 2020 döneminde geçerli olmak üzere, Türkiye’nin de dahil olduğu 33 farklı ülkeden Avustralya topraklarına getirilecek muhtelif ürünler ile deniz taşıtlarına yönelik uygulayacağı tedbirleri açıkladı.

Yorum Yaz