Türkiye serbest ekonomiye geçiş ile başladığı dış pazarlara açılma yolunda emin adımlarını 1980’li yıllarda atmaya başladı. Bunun neticesinde Türkiye’nin ihracat pazarı başta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere yakın zamanda Asya ve Ortadoğu ülkeleri ve ‘kara ve yakın deniz komşu ülkeler’ ile ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmede atılımlar gerçekleştirdi. Türkiye ihracat rakamları yıllara göre yukarı doğru ilerledi.

İçinde bulunduğumuz temmuz ayında açıklanan Genel Ticaret Sistemi (GTS)’nin açıkladığı verilere göre 2018 yılına göre Türkiye’de ihracat rakamları % 8.3 artış ile 15 milyar 958 milyon dolar, Özel Ticaret Sistemi (ÖTS)’ye göre ise % 8.5 artış ile 15 milyar 238 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Türkiye ihracat rakamları 2019’un ilk 7 ayına bakıldığında ise ihracat büyüklüğü % 3.1 artarak 104 milyar dolara erişti. TİM’in verdiği bilgiye göre Türkiye ihracatçıları bu büyüklüğe 223 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat işlemleri ile ulaştı. Mevcut 135 ülkeye ilaveten yeni 108 ülke ile de dış ticaret başlatmış ve geliştirmiş durumda. Yine ilk 7 ayda ülkemizin ikili ekonomik ve ticari ilişkilerinin en büyük ve hacimli olan AB’nin ihracatımızdaki payı % 48.8 açıklandı. Türkiye ihracat rakamları ülkelere göre durum ise: 1.4 milyar dolar Almanya yine ilk sırada mevcudiyetini koruyor. İkinci sı rada 1.1 miyar dolar ile İngiltere, onu 767 milyon dolar ile Irak takip ediyor.

Almanya

Almanya’nın 3 milyondan fazla Türk vatandaşının yaşadığı ülke olması, uzun yıllardır Türkiye’nin ihracatında ilk sırada yer almasında önemli faktördür. Alman firmalarının son yıllarda ucuz işgücü nedeniyle üretim hatlarını ve ithalatını Doğu Avrupa ülkelerine kaydırmış olmasından ötürü taleplerinde 2003 yılına kadar nispeten azalan seyirler görülse de devam eden yıllarda artış trendine girdi. 2018 yılı açıklanan dış ticaret verilerine göre Almanya’ya ihracatımız % 6.8 artarak ve 16 milyar doların üstüne çıktı. İhraç kalemlerine baktığımızda % 90 sanayi mamulleri, %10 oranında tarım ve gıda ürünlerinden oluştuğunu görüyoruz.

İngiltere

İngiltere ile Türkiye son on yıl ihracat rakamlarına bakıldığında % 18.5 yükseldiği görüldü. İhracatın içinde motorlu kara taşıtlarının ihracatı 2018 yılında 2.5 milyar dolara çıktı. Onu tekstil (örme ve örülmemiş giyim) ve makine (elektrikli makineler, mekanik cihazlar) takip etti. Akabinde kıymetli taşlar sektörünün de ihracatımız içinde önemli paya sahip olduğu görüldü. Önümüzdeki süreçte Brexit ile Gümrük Birliği anlaşmasından ayrılması durumunda ihracatımızda azalma olabilir düşüncesi hakim.

Irak

2014 yılında Musul’un DEAŞ tarafından ele geçirilmesinden sonra ortaya çıkan siyasi kriz ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle gerileyen ihracat rakamlarında %24.4 düşme görüldü.

2018 yılını 8.4 miyar dolar ihracat değeri ile kapattığımız 2017 yılından itibaren ibrenin ters dönmesi ile birlikte tekrar yükselişe geçerek 2018 yılını 8.4 milyar dolar ile kapattı. Geçtiğimiz yıl Irak’a ihraç edilen Türkiye ihracat ürünlerine bakıldığında ise lüks mal (mücevherat), gıda (buğday unu, tavuk eti, yumurta, bisküvi, turunçgiller, salça, ayçiçeği yağı, çikolatalı mamuller, margarin, kuru baklagiller), tütün, fmsg (deterjan, hijyenik havlu ve bebek bezi), tekstil (hazır giyim), mobilya ve dokunmuş halı, demir-çelik (çubuk, boru profil, inşaat aksamı), izole kablo ve teller, kağıt ve plastik ambalaj olduğu görüldü.

İtalya

İtalya her zaman ülkemizin ihracat pazarı içinde ayrıcalıklı yere sahip oldu. 2018 yılını Almanya ve İngiltere ardından 3. sırada 9.5 milyar dolar ile kapatan İtalya’ya toplam ihracatımızın %5 ini gerçekleştirmekteyiz. İhracatımızda en önemli ürün grubunu otomotiv sanayi ürünleri oluşturmakta. Bunu dokumacılık ürünleri, elektrikli ve sair makineler, demir çelik, tarım ve gıda maddeleri izlemekte.

ABD

Mesafe sebebiyle toplam ihracatımızın % 4-6’sını oluşturan ABD ihracatımız, 5-8 milyar dolar arasında seyrediyor. Ülkemiz en çok demir çelik, taşıt (demiryolu hariç) ve makine parçası, çimento, bakır ve plastik ürünleri, halı ve zemin kaplamaları, değerli ve yarı değerli taşlar ihraç ediyor. Ayrıca Denizli ilinin mermeri büyük rağbet görüyor.

Yorum Yaz