Online ticaret platformu Turkeyol’a göre Ortadoğu ülkelerinin Türkiye ile arasındaki ticaret hacmi, son 10 yılda %25 artarak 43 milyar 913 milyon dolara ulaştı. Ticaret hacminde en büyük artış %141 ile Irak’ta olurken, Yemen’de %105, Ürdün’de %97 ve Suudi Arabistan’da %59’luk artış yaşandı. Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasındaki ticaretin %75’i Irak, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Katar arasında gerçekleşti. Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye arasındaki ticaretin 2019 yılı sonuda 50 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasındaki ticaretin e-ihracat ile daha da hızlanacağını aktaran Turkeyol’un kurucusu Yusuf Yenitürkoğuları, “E-ihracat bölge için büyük önem taşıyor. Biz Turkeyol olarak toptan ürün satın almak ve satmak isteyenleri online bir platformda buluşturarak ticaretteki tüm zorlukları ortadan kaldırıyoruz” dedi. Türk ve Arap girişimciler tarafından kurulan online ticaret platformu Turkeyol, 5 dilde destek vererek Almanya, Rusya, Doğu Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine odaklanıyor

Ortadoğu ülkelerinden Türkiye’ye ihracat %40 arttı.

Son 10 yılda Ortadoğu ülkelerinden Türkiye’ye yapılan ihracat %40 artışla 17 milyar 243 milyon dolara ulaştı. 14 Ortadoğu ülkesinin ] 7’sinden Türkiye’ye yapılan ihracat %100’den fazla arttı. Türkiye’ye en çok ihraç edilen ürünler arasında plastik mamüller, mineral yakıtlar, yağlar, kıymetli taşlar ve mücevherler yer alıyor. Ortadoğu ülkelerinin Türkiye’den ithal ettiği ürünler arasında ise en çok elektronik aletler, halı, tekstil, bakliyat, yedek parça, mobilya ve gıda ürünleri bulunuyor.

E-ihracat ile ürünlerinizi tüm dünya tanısın!

Dünyanın farklı ülkelerindeki potansiyel müşterilere ulaşılmasını sağlayan B2B ticaret platformu Turkeyol, güvenli ve hızlı bir ticaret imkanı sunuyor. Platformda; alıcı ve satıcı arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için çeviri şirketleri, ürün kontrolü için denetim şirketleri, sevkiyat için lojistik şirketleri ve tüm yasal mevzuatlar ile sözleşmeler için hukuk danışmanlık şirketleri yer alıyor. Satıcı ve alıcılar arasındaki güvenli ticaret için “Secure Trade” isimli bir ödeme alt yapısı kurduklarını belirten Turkeyol Kurucusu Yusuf Yenitürkoğulları, “Secure Trade ile kredi kartı haricinde yapılan hacimli e-ticaret ödemelerinde alıcı ve satıcının haklarını koruyoruz. Bu güvenlik alt yapısı sayesinde, ileri kriptografi algoritmalarını kullanarak alıcılara ödedikleri meblağ konusunda, satıcılara ise ürünlerinin sevkiyatı ve ödemelerin doğru zamanda alınması konusunda gerekli tüm korumayı sağlıyoruz.” dedi.

Yorum Yaz