B2B Ticaret Nedir?

B2B ticaret firmadan firmaya yapılan ticaret anlamına gelmektedir. Kelime olarak İngilizce “Business to business” kalıbının kısaltılması ile oluşturulmuştur.

B2B E-Ticaret

Son yıllarda dijital alanda yaşanan gelişmeler sayesinde elektronik ortamda yapılan alışverişler oldukça fazlalaşmıştır. Dünyadaki B2B e-ticaret hacmi toplamda yaklaşık 10 trilyon ABD Doları ile B2C e-ticaretin 5 katına ulaşmıştır.

B2B olarak ticaretin içinde bulunanların %88’i önümüzdeki 5 yıl içinde ürünlerin ilk olarak çevrimiçi platformlarda yani pazaryeri olarak adlandırılan mecralarda satılacağını ön görmektedir.

B2B E-Ticaret Kanalları

Kapalı devre kurumsal B2B platformları: Şirketlerin genellikle bayi, distribütör gibi iş ortakları için oluşturduğu özel bir giriş ekranı arkasında yer alan ve ürünlerin dijital katalog üzerinden sunularak satın alma süreçlerinin yürütüldüğü platformlardır.  

Online B2B pazaryerleri: Son yıllarda en hızlı büyüyen B2B kanal olduğu söylenebilir. Üreticiler, toptancılar ve distribütörler gibi çok farklı oyuncuyu bir araya getiren Alibaba, Amazon, Rakuten, Mercateo, Global Sources ve IndiaMART gibi büyük oyuncuların domine ettiği ve B2C e-ticaret modeline en yakın kurumsal dijital e-ticaret platformlarıdır.

E-satın alma platformları: Şirketlerin iç süreçleri ve sistemleri ile daha entegre çalışan ve ön tanımlı tedarikçiler ile kurumları bir araya getiren dijital satın alma platformlarıdır.

Sektöre özel, dikey online platformlar: Özellikle niş pazarlarda gözlemlenen demir-çelik, sarf malzemeleri vb. belirli ürün ve hizmet gruplarında alıcı ve satıcıları bir araya getiren platformlardır.

Kaynak: DD- TÜSİAD E-Ticaret Raporu 2019

Yorum Yaz